FTP, neboli File Transfer Protocol, v internetu zajišťuje přenos souborů mezi nějakými servery. V překladu „protokol pro přenos souborů“. Na nějakém počítači či serveru je nutné mít hostitele FTP serveru, na kterém si nastavíme porty. Porty pro protokol FTP jsou většinou 20 a 21. Rozeberme si je:
· Port 20: Tento port je v úplném základním nastavení přenáší soubory přes počítačovou síť. Je také důležité zmínit, že přenosu souborů jde docílit dvěma způsoby:
◦ Binární způsob: Takovýmto způsobem se přes síť přenese soubor v binární (tedy v dvojkové) soustavě. Abych ještě vysvětlil binární soustavu – jedná se o zápis normálního čísla (ku příkladu 619) do soustavy jedniček a dvojek (100111).
◦ ASCII způsob: Tímto způsobem se přenáší data v podobě ASCII znaků. Je důležité vysvětlit i ASCII tabulku. ASCII tabulka je jednoduše soubor všech znaků v abecedě a dalších speciálních znaků a jejich podoba v binární soustavě. Příklad: 64 je třeba zavináč.
· Port 21: Při přenášení souborů tento port nepřenáší nic. Proč? Jedná se totiž o komunikační port. Pomocí něho se do FTP píší příkazy. Sice existují aplikace, které mají grafické prostředí a není potřeba znát příkazy, ale i ty aplikace nedělají nic jiného, než posílají příkazy za vás. Těm právě poslouchá a vyřizuje je port 21.
Aplikace
Pokud se bavíme o FTP, asi bychom si měli probrat nějaké aplikace pro FTP připojení. Já mám zkušenost pouze se dvěma, takže si probereme asi ty nejvíce rozšířené.
· Total Commander: Tento program patří k jedním z nejrozšířenějších programů pro správu souborů vůbec. T.C. neslouží jen pro správu FTP serveru, ale i pro správu všech vašich souborů v počítači. Dokáže tak dost dobře nahradit Windows File Explorer.
· Filezilla: Tato aplikace slouží také i ke správě souborů ve vašem počítači. Dost dobře se ale díky ní připojíte na FTP server a můžete s daty manipulovat. Je sice méně používaná než T.C., ale stejně kvalitní.