Posted By
Bazénovou sůl upotřebíte pro desinfekci vody

Provoz bazénu se neobejde bez filtračního zařízení a bez chemických desinfekčních prostředků. Zvláště u menších stojatých nádrží je nutné vodu pravidelně podrobovat očistě, neboť není možné v těchto místech využít samočisticí schopnosti vodních rezervoárů. V přírodě probíhá čištění vody pomocí planktonu a vodních rostlin a tento jev je využitelný pouze u větších ploch přírodních biotopů. Na zahradě zkrátka musíme vodu čistit chemicky, případně podobným „umělým“ způsobem, jako jsou ozonové aktivátory nebo UV lampy.

hotelový bazén

K čemu se používá mořská sůl

Mořská sůl určená pro provoz bazénů se využívá jako alternativní náhrada chlorových tablet. Jde sice o klasickou chlorovou chemii, kdy se pomocí tohoto prvku usmrcují mikroorganismy způsobující znečištění vody v nádrži, ovšem jde o zdraví prospěšnější způsob. Sůl vytvoří ve vodě v určité koncentraci solný roztok a ten se pak podrobuje elektrolytickému rozkladu dvěma elektrodami. Technickému zařízení se říká „solinátor“. Na jedné elektrodě se uvolňuje sodík v podobě iontů a na druhé elektrodě chlór. Tímto způsobem obohacená voda tolik nedráždí pokožku, oči a nosohltan, na rozdíl od chlornanu sodného v tabletách, který se rozpouští z dávkovacího plováku.

sluneční brýle u bazénu

Jak ji správně použít

Vždy záleží na konkrétním typu zařízení pro elektrolýzu vody a podle toho je nutné sůl přesně dávkovat. Většinou se její množství pohybuje kolem 3 kg na kubík vody, ale přesnější způsob dávkování by se měl řídit pokyny výrobce. Obsah balení se postupně sype po odvážení na vodní hladinu tak, aby byl rozmístěn pokud možno rovnoměrně po celé jeho ploše. O průběh očisty vody se pak postará bazénové čerpadlo.

Největšími dodavateli bazénové soli https://www.chlorito.cz/sul-do-bazenu jsou Rakousku (odtud pochází ze solných dolů) a dále Španělsko, Irsko, Portugalsko, Itálie a Austrálie. Výhodou bazénové soli je její velmi nízká cena.