Bez černý je hojný keř, který svými intenzivně vonícími květy a černými plody zkrášluje polní cesty, zarostlé paseky či okraje lesů. Dorůstají výšky až několik metrů ale větve sahají až k zemi. Protože léčivé účinky obsahuje celý keř, neměli bychom jeho moc podceňovat. Celý keř navíc obsahuje fytoncidní látky, které zabraňují růstu bakteriím a účinně je ničí.
Květy
Květy sbíráme tehdy, když jsou vnitřní květy ještě zavřené. Květy jsou výborné na léčení nachlazení a další nemoci s nachlazením spojenými. Mají lehké močopudné účinky, mohou tedy sloužit při léčbě zácpy. V případě květů je možné i vnější použití jako inhalační prostředek k uvolnění rýmy, proti bolestem hlavy, zubů nebo uší. Květenství se také smaží a podává jako zajímavý pokrm pod názvem kosmatice.
Z květů bezu černého je možné vyrobit vynikající bezinkový sirup, z něhož se připravují osvěžující šťávy jako náhrada za kupované. Bezinkový sirup je možné zakoupit již hotový, pečlivě však vybírejte a zakupte pouze kvalitní sirup bez dochucovadel.
Bezinky
Bezinky jsou plody bezu černého. Zralé plody mají téměř černou barvu s velmi slabými odstíny červené. Plody rostou po četných trsech, jejich sklizeň je tedy velmi rychlá a jednoduchá. Bezinky mají, stejně jako květy, projímavé účinky ale pouze v čerstvém stavu. Tyto černé plody snižují bolesti nervového původu. Při pravidelné konzumaci odvaru z bezových plodů může dojít ke snížení bolesti způsobené záněty nervů.
Kůra a listy
Přestože se tyto části bezu černého dříve často využívaly k vyvolání zvracení a léčbě průjmu, v dnešním přírodním léčitelství již nejsou tak hojně využívány. Neobsahují tolik významné látky jako plody a květy i jejich zpracování je poměrně složitější. Toxické látky, které kůra a listy obsahují není možné odstranit vařením ani při vyšších teplotách.