Dopady globálních změn klimatu dnes pociťujeme všichni. Stačí se jen podívat na počasí, které je stále extrémnější, případně na to, jak postupně mizí podzim a jaro. A dnes již víme, že velkou část odpovědnosti za to nese člověk, přesněji řečeno jeho technologie. Jsou to právě naše automobily, továrny a přístroje, které produkují skleníkové plyny.
To však vyvolává otázku, zda by nám právě technologie nemohla pomoci tyto problémy vyřešit. Koneckonců jsme již vynalezli čističky vzduchu, emisní filtry či odsiřovače, které nám se znečišťováním ovzduší pomáhají bojovat. Proč bychom tedy nemohli přijít i na něco jiného, ještě účinnějšího?
Bohužel v současně době to nevypadá, že by mělo k něčemu takovému dojít. A tím hlavním důvodem jsou peníze. Jakákoliv podobná technologie je totiž již ze své podstaty nerentabilní, tedy nepřináší žádný zisk. Proto je také firmy nechtějí příliš vyrábět a proto je také nepředstavují zákazníkům. I emisní limity u automobilů musí být nařízeny zákonem, jinak by se na ně výrobci aut jednoduše řečeno vykašlali.
Dobrá, ale co kdyby přeci jen existoval podnikatel, který by měl zájem o životní prostředí a chtěl se do toho pustit? Bohužel by neměl šanci a velmi rychle by zkrachoval. Když se podíváme do historie, zjistíme, že takové pokusy tu již byly, avšak ztroskotaly pro nezájem veřejnosti. Problém totiž je, že lidé se jen velmi neradi vzdávají svého pohodlí.
Pokud bychom skutečně něco chtěli v tomto ohledu dělat, bylo by nutné státní, a nejspíše i mezinárodní, financování. Již během covidu jsme viděli, jaký rozdíl mohou peníze udělat, když očkování proti němu bylo vyrobeno během roku. Ovšem zde nejen není vůle, ale státy také nemají peníze, které by na takovýto projekt mohly věnovat. Důsledkem tak je a bude stále se zhoršující klima, které nám nepřinese rozhodně nic dobrého, a naopak nás v budoucnu bude stát mnohem víc.