O některých nemocech si lidé myslí, že už jsou dávno vymýcené. Proti jiným jsme byli očkováni, a tak je také nemůžeme dostat. Pokud jde o tuberkulózu, byly by to hned dva omyly.
· Na celém světě se touto nemocí nakazí až devět miliónů lidí. Což je neuvěřitelné číslo.
· Horší je, že dva milióny z nich nemají šanci na uzdravení.
Tuberkulóza se vyskytuje nejvíce tam, kde se dostatečně nedbá na hygienu.Proto se šíří hlavně mezi bezdomovci a narkomany. Teď si asi mnoho lidí oddechlo. To se nám nemůže stát. Další omyl.
Tuberkulóza se šíří
– Formou kapénkové infekce.
– Pozřením potravy z nakažených zvířat.
– Z matky na plod.
Bakterie se dostanou při vdechnutí až do plicích sklípků, kde se rozvinou v zánět.Dále putují do lymfatických uzlin, kterým způsobí zvětšení. Jestliže jste se nakazili tuberkulózou, dostanete horečku a kašel, při kterém budete vykašlávat krev. Budete i ubývat na váze. Tuberkulóza je zákeřná i v tom, že nemusí zasáhnout pouze plíce, ale i ledviny, střeva, kůži, kosti, mízní uzliny nebo mozkové pleny.
Čeká se na novou vakcínu
S podezřením na tuberkulózu Vás lékař odešle na rentgen plic nebo kožní tuberkulinový test. Případě pozitivního výsledku máte před sebou několikaměsíční léčbu. Ta začíná dávkováním antibiotik a pobytem v nemocnici. Ale ani při včasném odhalení nemoci nemáte zcela vyhráno. Bakterie, které jsou příčinou vzniku této nemoci, mohou být částečně odolné vůči antibiotikům. Jak se tedy chránit?
– Vyhýbat se kontaktu s nemocnými tuberkulózou.
– Očkování dětí z rizikových skupin.
Důvodem, proč se před časem od plošného očkování ustoupilo, byl fakt, že účinnost očkovací látky se snížila na pouhých padesát procent. Vědci ale na účinnější vakcíně neúnavně pracují. Bylo by hazardem tuto nemoc podceňovat. Každým rokem se u nás nakazí několik set lidí.