Trampolíny se staly evropským hitem již před mnoha lety a i přes některá varování před nebezpečnými úrazy, které jsou způsobeny zpravidla podceňováním bezpečnostních prvků a zásad správného cvičení, jde o výrobek velmi prospěšný lidskému zdraví. Pro amatérské zájemce o skákání na odrazové ploše to ovšem znamená vyhnout se bez dostatečné průpravy akrobatickým prvkům.
Na akrobacii raději zapomeňte
Když se na zahradě ocitne trampolína, okupují ji především děti a zkouší na ní různé pohybové kreace. Po prvních výskocích je lákají také akrobatické prvky, které na televizní obrazovce vypadají zdánlivě snadné, předváděné s lehkostí a půvabem. Gymnasté, akrobatičtí lyžaři a skokani do vody jsou pro mnohé z nás vzorovými postavami, kterým se chceme vyrovnat, nebo se k jejich umění alespoň přiblížit. Jenže to má háček, a tím je důkladná průprava nejprve teoretická a teprve pak postupné zařazování akrobatických dovedností do praxe.
Tito cvičenci nejprve trénují pod dohledem a za speciálních podmínek na doskočištích polstrovaných polyuretanovými bloky, kde se eliminuje nebezpečí úrazu na minimum. Teprve pak mohou své nabyté dovednosti aplikovat v praxi na lyžích, v bazénu či na trampolínách. Pokud tedy toužíte tyto aktivity napodobit a časem i dobře zvládat, zapište se do odborných kurzů, kde se vám budou věnovat zkušení profesionálové. Pak můžete své umění předvádět třeba i na zahradní trampolíně, ale zapomeňte na opačný postup, kdy budete očekávat, že trampolína vás těmto „kouskům“ naučí.
Zahradní trampolíny 366 o velkých průměrech jsou určeny především pro amatérské cvičence, tedy pouze pro výskoky ve vzpřímeném postoji, s pokrčenými koleny, kdy bezpečně zvládáte odrazy a dopady na plochu kolmo k zemské ose. Jakýkoli odraz pod jiným úhlem vás může snadno katapultovat k okraji trampolíny a způsobit nepříjemnosti zachycením v ochranné síti a dopadem na kryt obvodových pružin.